wyjątki z lektur renifera
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
RSS
środa, 21 stycznia 2009

System stwarza hierarchie dominacji z wpływami i komunikają podążającymi według schematu: od góry do dołu, rzadko odwrotnie.

Phili Zimbardo "The Lucifer Effect"

17:10, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 19 stycznia 2009

Socjalizm humanitarny? ... Jak tylko zamykają go w ramy systemu, socjalizm traci swój humanizm, gdyż niemożliwe jest istnienie jakieokolwiek systemu o ludzkim obliczu.

Sandor Marai "Ziemia, ziemia"

12:24, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
piątek, 16 stycznia 2009

... ale "przydarzylo sie" cos innego (...), Ksiazce jako rodzajowi sztuki. Jakby strona nie rodzila sie juz z mysli, z systemu nerwowego, ze wspomnien, ze snow, ale z ich namiastki: produkty duchowego surogatu lezaly w kupach na wystawach. (...) ... pseudo-literatura jak ogromna fala zalewala wszystko, nawet rubryki krytykow w dziennikach i tygodnikach.

Sandor Marai "Ziemia, ziemia"

12:39, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 15 stycznia 2009

Mierni artysci pozyczaja, wielcy - kradna.

Igor Stravinski

18:42, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 stycznia 2009

 Podziw człowieka chodzi dziwnymi drogami. Istnieje koncepcja, według której bohaterem jest ten kto postępuje zgodnie ze swoim charakterem.

Sandor Marai "Ziemia, ziemia!..."

15:07, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2009

System sowiecki jest jedynym systemem totalitarnym, który może sobie pozwolić na krok do tyłu, jeśli przesadzi: ma cała przstrzeń, by się wycofać. Przestrzeń geograficzna oraz inny wymiar, ruska bieda - obejmująca bezmiar cierpienia - oraz elastyczna koncepcja człowieka Wschodu wobec czasu: oto przestrzenie, wewnątrz których wschodni dyktator może się poruszać w przypadku potrzeby wycofania się. Hitler oraz inni dyktatorzy zachodni są zmuszeni nieustannie iść do przodu: wycofanie się , a nawet tylko wahanie równa się zgubie.

Sandor Marai "ziemia, ziemia!..." 

00:51, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
piątek, 02 stycznia 2009

Z nowym Rokiem nowym krokiem!

renifer 

22:24, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 28 grudnia 2008

Czysta i bezsensowna przemoc jest instynktem przypisanym człowiekowi, zwłaszca młodemu.

Daniel Hernandez, "Gatopardo", Kolumbia 

22:55, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
środa, 17 grudnia 2008

Również my, pisarze, tak pracujemy. Odwołujemy się do skończonej serii słów, które umieszczamy razem tworząc zupełnie nowe artykuły, powieści i poezje. Najpiękniejsze jest słów przekombinowywanie. Rzadko autor jest zmuszony wymyślać nowe słowa. Nawet najwięksi pisarze używają swej magii do aranżowania słów znanych i używanych przez wszystkich.

Kevin Kelly. The New York Times Magazine

09:45, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 24 listopada 2008

"... i nagle potrzebujemy kogoś, a równocześnie nikogo, ów najbardziej absurdalny ze wszystkich faktów, teraz, w tych dniach, sobie ponownie uświadomiłem; nigdy nie wiemy, czy kogoś potrzebujemy czy nie potrzebujemy, czy równocześnie potrzebujemy kogoś i nikogo, a ponieważ nigdy i w ogóle nie wiemy, czego potrzebujemy, jesteśmy nieszczęśliwi, a przez to niezdolni do rozpoczęcia pracy myślowej wtedy, kiedy mamy na to ochotę, kiedy wydaje nam się to stosowne. Przecież żarliwie wierzyłem, że potrzebuję mojej siostry, by móc rozpocząć pracę o Mendelssohnie-Bartholdym, lecz kiedy ona już tu była wiedziałem, że jej nie potrzebuję, że mogę rozpocząć tylko wtedy, kiedy jej tu nie ma. Teraz stąd wybyła, a ja tym bardziej nie mogę zacząć mojej pracy. Początkowo powodem była jej obecność, teraz powodem jest to, że jej tu nie ma. Z jednej strony przeceniamy kogoś, z drugiej strony tego kogoś nie doceniamy, natomiast nieustannie przeceniamy samych siebie i siebie samych nie doceniamy, zatem też przeceniając siebie, siebie nie doceniamy, tak samo, jakbyśmy się nie doceniali, kiedy siebie przeceniamy. I rzeczywiście, przede wszystkim przeceniamy nieustannie to, co zamierzamy, chociaż w rzeczywistości każda praca myślowa, jak każda inna praca, jest przeceniana bez umiarkowania i nie ma takiej pracy myślowej na świecie, z której ów przeceniany świat razem wzięty nie mógłby po prostu zrezygnować, tak jak nie ma człowieka, a zatem też ducha, z którego w tym świecie nie dałoby się zrezygnować, przecież w ogóle można byłoby zrezygnować ze wszystkiego, gdyby starczyło nam odwagi i siły".

Thomas Bernhard, Beton, tłum. E. Dyczek i M.F. Nowak, Oficyna Wydawnicza Atut, Wrocław 2001, s. 32-34.

stad podkradzione: http://zaczytanie.blox.pl/html 

21:46, reniferiada
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8